Pehmekarvane priimula - Primula x pubescens

Primula_pubescens_Jacq

NURMENUKULISED – PRIMULACEAE

Pehmekarvane priimula on kõrvikpriimula (P. auricula) ja karvase priimula (P. hirsuta) looduslik hübriid Alpidest. Kõrvikpriimulaid ehk koiduellikuid hakati Euroopa aedades kasvatama 16.-17. saj vahetuse paiku ja nad said kohe populaarseteks aiataimedeks. Tema lehed on nahkjad, lubjaeritistest kõva valge servaga, õied kollased, valge neelu elik „silmaga“. Pikk kultiveerimise aeg on andnud palju võimalusi aretustööks ja aegade jooksul on kõrvikpriimulate hulgas hinnatud erinevalt värvunud õitega taimi. Eestis on kõrvikpriimula olnud suhteliselt kapriisne ja haruldane aiataim.

Pehmekarvane priimula on kõrvikpriimulale väga sarnane: lehed on samuti nahksed, kuid õied tumepunased või lillad kollase neeluga. Sortide õievärv on loomulikult mitmekesisem. Sageli kutsutaksegi teda aed-kõrvikpriimulaks. Euroopa aedades kasvatatakse teda 1582. aastast alates. On arvatud, et algselt hoidsid kohalikud talupojad Alpi mägiküladest seda mitmesugustes värvitoonides õitega priimulat oma aedades. Arvatavasti sattus taim ühe aadliproua vahendusel Lõuna-Tirolist Viini ja seda kirjeldas oma töös ka botaanik Carolus Clusius. Ta saatis seemned ühele sõbrale Madalmaades, kus need aeda istutati ja hübriid laialt levima hakkas, mida näitavad ka 17. sajandi hollandi ja flaami lillemaalid. 18. sajandi lõpus ja 19. sajandi alguses levis Euroopas priimulate kasvatamise maania. Sel ajal hakati priimulaid, sh pehmekarvaseid priimulaid, kasvatama ka Eesti mõisaaedades. 19. sajandi teisel poolel vaimustus hääbus ja 20. sajandi alguseks olid priimulad muutunud vanamoodsateks lilledeks.

Pehmekarvase priimula kasvatamine on lihtne ja omal ajal leidus teda taluaedades ilmselt sagedasti. Tänaseks on ta peaaegu kadunud. Arvatakse, et selle põhjuseks on pehmekarvase priimula omadus kasvades justkui mullast välja kerkida, mistõttu taimi tuleb iga paari aasta tagant jagada ja jälle sügavamale mulda istutada. Seda mitte tehes nad ajapikku lihtsalt kuivavad ja hävivad.

https://www.youtube.com/watch?v=rxD2pP1E-bA