Kannike - Viola

Viola-Pedata-Natural-Order-Violaceae-Bird-s-Foot-V-10055

KANNIKESELISED – VIOLACEAE

Paljud kannikesed on Euroopa päritolu. Neid tunti juba Vanas Kreekas ja Roomas ja kasutati lõhnavee ja salvide valmistamiseks ning lõikelillena. Hiliskeskajal puistati kannikesi pidulikel puhkudel põrandale ruumide lõhnastamiseks, nende kroonlehed andsid värvi toidule. 19. sajandil oli kannike üks populaarsemaid taimi Euroopas. Sellele aitas kaasa tõik, et ta oli Napoleoni ja tema naise Josephine lemmiklill. Kannikeste kasvatamise, kinkimise ja kandmisega võidi sel ajal väljendada oma poliitilisi vaateid, kuid kannikeste lembus säilis ka peale Napoleoni surma. Neid on peetud tagasihoidlikkuse, neitsilikkuse ja romantilise armastuse sümboliks.

Lõhnav kannike (V. odorata) kasvab Vahemeremaadest Väike-Aasia ja Kaukaasiani. Aedades teatakse teda hiljemalt 6. sajandist alates. See madalakasvuline varakevadel õitsev püsik on eriti tuntud hästi lõhnavate õite poolest. Tema lõhna peetakse taimede hulgas üheks kõige meeldivamaks. Varasematel aegadel on see taim olnud meil väga laialt levinud, tänapäeval võib teda kohata kõige sagedamini metsistunult vanades mõisaparkides või koduaedades. Seda lillikest peetakse tasase ja lahkemeele eeskujuks ja kui warane kewadekäskjalg on ta nagu sinigi silmik, armastaw taim (Kõrw 1881).

Aaskannike (V. tricolor) on kaheaastane Euroopa liik, mis kasvab looduslikult ka Eestis. Teda on kutsutud ka käoorvikuks ja sõstrasilmaks. 18. sajandi lõpul soovitati seda taime kasvatada just taluaedades. 19. sajandi alguses alanud aretustöö tulemusena saadi mitut värvi suurte õitega hübriide, mida nimetati aedkannikesteks ehk võõrasemadeks (V. x wittorckiana). Viimased on tänapäeval ühed paremini tuntud ja enam kasvatatud aialilled.

Võõrasemade kõrval on laialt levinud ka väiksemate õitega sarvkannike (V. cornuta). See on Püreneedest pärit püsik, meil kaheaastane, mida aedades kasvatatakse 1776. aastast alates. Ka sarvkannikesel on palju erivärvilisi sorte, taim õitseb rikkalikult kuni sügiseni, kui närbunud õied eemaldada ja teda suvel tagasi lõigata.

https://www.youtube.com/watch?v=qd6c4AEykVM