Harilik aspar - Asparagus officinalis

Illustration_Asparagus_officinalis0b

LIILIALISED – LILIACEAE

Harilikku asparit on kasvatatud ja kogutud loodusest tuhandeid aastaid. Teda on kujutatud Egiptuse hauakividel juba 4. sajandil enne Kristust ja tõendid viitavad tema kultiveerimisele Vanas-Roomas. Aspari nimi tuleneb kreekakeelsest sõnast asparagos, mis tähendab võrset, viidates kevadel maa seest ilmuvatele mahlastele tõusmetele. Keskajal levis spargel kloostriaedade kaudu ka Alpidest põhjapoole – esimesed istandused rajati Prantusmaal ja Saksamaal – vallutades varauusajal olulise positsiooni siinses kõrgklassi toidukultuuris.

Eesti mõisaaedadesse jõudis aspar 17. sajandi lõpul ja oli seal 19. sajandil küllalt levinud köögivili, mis leidis kasutust mitmesugustes toitudes. Eestikeelsetes aiandus- ja kokaraamatutes mainitakse asparit alates 18. sajandist kuni 20. sajandi neljakümnendate aastateni. Saksa keelest on rahvasuhu läinud ka nimi ’spargel’ ning selle tuletised: ’parjel’, ’pargel’, ’sparjel’ jt. Vaatamata sellele, et sparglit kasvatasid ka eesti soost mõisnikud, jäi talurahvas tema suhtes ettevaatlikuks. Eestlastele kujunes asparist eelkõige ilutaim, mida Lõuna-Eestis isegi kalmistule istutati. Õhulise asparipuhmiku õrnad oksad on suvistes lillekimpudes asendamatud. Spargel on siiski ka tervislik ja maitsev köögivili ning viimasel ajal on teda siinmail taas kui hinnatud delikatessi kasvatama hakatud. Toiduks kasutatakse nii päikest saanud rohelisi võrseid kui ka liivase mulla all kasvanud nn valget ehk pleeksparglit, mis on Kesk-Euroopas väga levinud. Mõnede inimeste organismis muutub taimes sisalduv asparagiinhape väävlirikkaks ensüümiks, mis annab uriinile omapärase lõhna.

Harilik aspar on üldiselt kahekojaline taim, mis tähendab, et emas- ja isasõied asuvad erinevatel taimedel. Toidutaimena kasvatamisel eelistatakse isastaimi, millel tekib rohkem võrseid. Emastaimed on küll hõredamad, kuid neid kaunistavad sügisel oranžikaspunased umbes 1 cm läbimõõduga marjad kui pärlid.

https://www.youtube.com/watch?v=bJRTr4j_LIw