Aed-leeklill e floks - Phlox paniculata

Lilac-Time-&-The-King

SINILADVALISED – POLEMONIACEAE

Phlox tähendab kreeka keeles leeki – just nii nimetas neid leekivate õitega lilli juba Karl Linne. Looduslikult kasvavad floksi perekonna liigid Põhja-Ameerikas, üks liik ka Siberis. Valim eriti ilusate õitega isenditest toodi ilutaimedena Euroopasse 18. sajandi alguses. Nimetatud sajandi esimesel poolel kasvatati Inglismaa kuulsamates aedades teiste floksi liikide hulgas ka aed-leeklille. Aastal 1765 kasvas aed-leeklill Berliini ja Greifswaldi botaanikaaias ning sajandi lõpuks ka lihtsamate inimeste aedades. Floksi tõsisem aretustöö sai alguse Prantsusmaal 1839. aastal. Kuni selle ajani olid levinud peamiselt looduslikud vormid ja primitiivsed sordid, sealhulgas viinamarjalillade, väheõielistes õisikutes üksteise järel vabalt asetsevate õitega taimed. Lillesümboolikas on floksi seotud harmoonia ja vastastikuse usaldusega.

Floksist on aretatud palju erivärviliste õitega sorte ja neid leidub küll pea igas meie talu- ja koduaias. 1912. aasta „Majapidaja“ seitsmendas numbris kirjutatakse, et „kõrged sordid on hääd lõbupõõsastikkudes, kolmandamas reas palistus-peenardes, aga põõsas-lõbumetsakese ümber ringistuses; madalad jälle on kenad laiades ringistustes lillepõõsastikkude ümber, nagu ka kiviste maatükkide pääl“. Kuigi oleme harjunud pidama floksi vastupidavaks vana taluaia lilleks, kutsutakse tänapäevaseid sorte hoopis „tüüpilisteks ülearetatud hoolitsust vajavateks rühmapüsikuteks“. Paljud floksikasvatajad on kokku puutunud Euroopas 1960. aastatel levima hakanud jahukastega, mis katab taimed koleda halli kirmega. Haigustele ja kahjuritele aitab vastu seista taimedele õige kasvukoha valik ning väetamine ja kastmine. Looduslikult niiskes kohas kasvava taimena ei talu floks kuivust ja tahab, et tema juured oleksid jahedas.

Suve lõpul rikkalikult õitsevad floksid püüavad pilku, täidavad aia meeldiva lõhnaga ja meelitavad kohale liblikaid. Samas on nende võrsed maiuspalaks jänestele ja metskitsedele.

https://www.youtube.com/watch?v=KuP1eSwHtko